Как да напишете CV за програмист: Примери и съвети
Програмирането е дисциплина, която привлича все повече хора в наши дни. Ако и Вие сте се дипломирали в тази специалност и сега търсите работа в реномирана софтуерна компания или желаете да смените работното си място с такова, което дава по-големи възможности за развитие, Ви е необходимо добре написано и информативно CV за програмист, което да подчертае всичките Ви предимства.
Като за начало Ви представяме примерно CV за програмист, което ще Ви ориентира как в общи линии би изглеждала Вашата автобиография.
Все пак като програмист добре знаете, че детайлите са съществени за успеха, затова тук ще Ви запознаем с всички ключови детайли, които Вашето CV за програмист трябва да включва, за да Ви извикат на интервю.
Ако фирмата, в която ще кандидатствате, е чуждестранна, вероятно ще Ви е от полза да знаете как да напишете автобиография на английски език.
Примерно CV за програмист
Изтеглете CV за програмист в PDF файл
Какво трябва да включва CV-то на програмист?
Всяко професионално CV трябва да съдържа набор от задължителни раздели, които включват:
- Обща информация, където програмистът трябва да попълни имената си, адрес, дата на раждане и данни за контакт.
- Личен профил, където кандидатът за работа описва накратко себе си, образованието си, целите си и опита, ако има такъв.
- Образование, където се описват получените образователни степени, учебни заведения и периода на обучение. Изброяват се по хронологичен ред, като се започне с последното придобито образование и се стигне до най-отдавнашното.
- Трудов стаж, където трябва да опишете практичния си опит в предходни работни позиции, ако сте работили. Ако все още не сте работили по специалността, наблегнете повече на останалите раздели и вижте тук как да напишете автобиография без опит.
- Постижения, където е добре да опишете проектите, по които сте работили. Можете да добавите и линк към портфолио, където служителят по подбор на персонал да види нагледно Вашата работа.
- Умения. Уменията се делят на твърди и меки, като Ви препоръчваме да изброите и двата вида във Вашето CV на програмист. Тук твърдите умения биха могли да включват софтуери, които ползвате, както и програмните езици, които владеете. Меките умения включват лични качества, които Ви помагат в работата, напр. точност, внимание към детайлите, работа под стрес, работа в екип, желание за учене, прецизност и др.
- Курсове и сертификати, където да изброите умения, които сте усвоили чрез допълнителни курсове и сертификатите, доказващи усвояването на придобитите знания и квалификации.
- Езици, където можете да опишете езиците, които владеете и да посочите съответното ниво.
Сред незадължителните раздели, които можете да включите в автобиографията си са:
- Хобита и интереси, чрез който раздел да позволите на евентуалния си работодател да разбере малко повече за Вас като личност извън работната сфера.
- Референции, с които позволявате на служителя по ЧР да се свърже с хора, които са работили с Вас и могат да му дадат повече информация за Вашата ефективност и работна етика.
- Персонализиран раздел. CVMaker Ви позволява при съставяне на автобиография, да включите и персонализирани раздели, които да съответстват на Вашите цели при кандидатстване за определена работа.
Ако се чудите дали да включите незадължителните раздели в автобиографията си или не, можете да следвате следните съвети:
- Ако все още нямате трудов стаж, наблегнете на останалите раздели и включете тези допълнителни раздели, за да попълните CV-то си така, че да няма празни места на листа. Със CVMaker лесно можете да наредите различните раздели така, че да заемат оптимално пространство на страницата, като използвате един от многото налични шаблони.
- Не бива да правите CV-то си прекалено дълго и тромаво за четене, затова идеалният вариант е да съберете цялата необходима информация в рамките на 1 страница или най-много страница и половина. Следователно, ако имате достатъчно информация, която да попълните в задължителните раздели, незадължителните раздели ще са излишни.
Как да напишем личен профил в CV на програмист?
Съставянето на професионален личен профил в CV-то за програмисти може да е истинско предизвикателство, тъй като той е предназначен да предостави кратка информация за Вас и Вашите умения, с което да грабне вниманието на специалиста по подбор на персонал. От една страна не бива да е твърде кратко и оскъдно откъм информация, от друга страна не трябва да е прекалено обемисто и трябва да е написано така, че за няколко секунди специалистът по подбор на персонал да може да извлече необходимата му информация.
Затова следните съвети ще Ви помогнат да напишете личен профил, който да впечатлява от пръв поглед:
- Напишете личния си профил по ключовите думи, които ще намерите в обявата за позицията, за която кандидатствате. По този начин проверяващият ще види съответствие между това, което търси и това, което предлагате.
- Включете в личния профил някакво Ваше постижение с измерими резултати.
- Използвайте ориентирани към действията глаголи и впечатляващи прилагателни, като ускорено, проектирано, разработено, лесно за ползване и пр.
- Избягвайте да изброявате ненужни отговорности и задължения, които ще направят личния профил тромав за четене, а ще са във Ваш ущърб, ако бъдат поставени на това място.
- Не пишете в 1 л, ед. ч., което означава, че трябва да изключите „аз“, „моето“, „ми“ и др.
За да обобщим, личният профил трябва да съдържа ключови думи, измерими постижения и динамични изрази, които ще предадат ентусиазма на кандидата да работи на позицията, за която кандидатства.
Пример за личен профил на дипломиран програмист
Ентусиазиран и отдаден на работата си програмист, с 5-годишен опит като Front-end разработчик, владеещ JavaScript, CSS, HTML5, Python, Node.js и SQL. Бързо адаптивен към изискванията на компанията и особеностите на прилагания код. Участвал в разработката и поддръжката на над 2000 приложения. Отстранявал над 3000 бъгове по време на тестване на приложения. Владее добре Микросървисната архитектура.
Какви умения да включите в CV-то на програмист?
Програмистите с опит са натрупали знания за определени програмни езици, които трябва да бъдат отразени в CV-то им. Въпреки че вероятно е доста изкушаващо да изброите всички възможни твърди умения, които имате, подберете да започнете с онези от тях, които съответстват на изискванията за длъжността, за която кандидатствате. Още по-добре е, ако добавите и нивото на тяхното владеене.
Идва ред и на меките умения, които също са важни за работодателя, тъй като показват личните Ви качества, които ще са от полза за целия екип.
При избирането на твърдите умения бъдете честни и запишете само онези програмни езици, които наистина владеете, както и на какво ниво ги владеете, тъй като не е изключено на следващ етап от кандидатстването да бъдете тествани върху тях.
Примери за умения
Твърди умения | Меки умения |
---|---|
|
|
Какво да включите в раздела „Трудов стаж“ във Вашето CV на програмист?
Ако вече имате богат трудов стаж зад гърба си, изберете да поставите в автобиографията си само онези длъжности, които имат пряка връзка с позицията, на която кандидатствате.
При описание на длъжностите включете някои от ключовите думи, които намирате в обявата за работа, което ще позволи на специалиста по набор на персонал веднага да отдели Вашето CV от купчината подадени автобиографии, ако използва софтуер за търсене по ключови думи. Не забравяйте да направите кратко описание на задълженията си на тази позиция, както и да изброите някои постижения.
Ако сте работили по строго конфиденциални проекти, където сте подписали договор за неразкриване на информация, можете да се свържете с Вашия бивш мениджър, за да уточните с него какво бихте могли да включите във Вашата автобиография. Ако разговорът с бившия Ви мениджър не е вариант във Вашия случай, бихте могли накратко да намекнете за това, че сте работили по поверителен проект, колкото да разпалите любопитството на набиращия персонал, и да споделите повече подробности при личен разговор по време на интервюто.
Пример за трудов стаж
ШопО БГ ЕООД, Варна, България
Младши Front-end разработчик
2018 – 2022 г.
- Разработване на Front-end функции на различни уеб приложения
- Преглед и усъвършенстване на кода след тестване и откриване на бъгове
- Проектиране на мащабни решения за оптимизиране на кода. По-нататъшните детайли за този проект са защитени от договор за неразгласяване на данни.
- Поправка на над 100 бъга на месец.
Как да изброите различните степени на образованието си във Вашето CV на програмист?
Направете така, че раздел „Образование“ във Вашето CV да се откроява и да подчертава уменията Ви. Започнете с най-скорошното си образование, което има нещо общо с програмирането. Включете учебното заведение, придобитата образователна степен и специалност, както и някои от курсовете, които сте преминали, заедно с някои от личните Ви постижения.
Ако сте завършили средно специално, което също е с направление програмиране, по същия начин можете да го разработите, като дадете повече подробности. Ако средното Ви образование няма нищо общо с висшето, просто го споменете без да давате допълнителни подробности.
Пример за образование
Магистър „Компютърни системи и технологии“
Технически университет, Варна
2014 – 2019 г.
- Някои от преминатите курсове включват: паралелни алгоритми,
- Изкуствен интелект и проектиране на свръхголеми интегрални схеми
- Сфера на интерес: самообучение в програмирането
- Придобит опит: биоинформатика и UML програмиране
Специалност „Системно програмиране“
Частна професионална гимназия по инженеринг, технологии и компютърни науки, Варна
2009 – 2014 г.
- Засилено изучаване на английски език
- Създаване на програмни продукти по готов проект
- Администриране, поддържане и архивиране на бази данни
- Създаване на web съдържание
- Разработване на вграден управляващ софтуер
Ключови изводи
Все повече млади хора се насочват към програмирането, затова конкуренцията сред програмистите става все по-голяма. Отлично съставеното CV за програмист е от изключителна важност, за да получите желаната позиция.
За да съставите грабваща вниманието автобиография, спазвайте следните правила:
- Опитайте се да изброите най-важната информация в сбита и лесна за четене форма.
- Възползвайте се от шаблон, който най-атрактивно да разполага разделите и да отговаря на целите Ви.
- Използвате някои от ключовите думи, които са поставени в обявата за работа.
- Внимателно прегледайте автобиографията си за възможни грешки или ненужна информация и ги отстранете.
- Дължината на CV-то Ви трябва да е максимум 1,5 страница.
- Ако имате достатъчно трудов стаж зад гърба си, развийте добре този раздел, като изключите от автобиографията си незадължителни раздели, като хобита и интереси.
- Не забравяйте да пишете Вашето CV за програмист в 3-то лице, вместо в 1-во.
Често задавани въпроси
1. Колко дълго трябва да бъде моето CV за програмист?
Вашето CV трябва да е достатъчно кратко и добре подредено, за да предостави на служителя по подбор възможност да обхване най-важната информация за няколко секунди. Затова дължината му не трябва да надвишава 1 страница и половина, като препоръчителната дължина е да го съберете в 1 страница.
2. Какво трябва да включа в моето CV за програмист?
Вашето CV трябва да включва всички задължителни раздели, които ще Ви представят накратко и ще убедят работодателя, че сте подходящи за вакантната позиция. Това са кратък личен профил в началото, образование, трудов стаж, курсове и сертификати, постижения и умения. В случай че няма какво да попълните в някои от тези раздели, можете да добавите и от незадължителни раздели, като референции и хобита.
3. Как да изброя уменията си по програмиране в CV-то?
Освен, че можете да изброите някои от уменията си в раздел „Умения“, друга част от тях можете да включите в разделите: „Образование“, където накратко да изброите курсовете и съответните теоретични умения, които сте придобили, и „Трудов стаж“, където да опишете придобитите нови практични умения в назначените Ви отговорности в работата Ви.
4. С какво една автобиография на програмист се откроява пред работодателите?
Вашето CV на програмист трябва да Ви рекламира в най-добрата Ви светлина, като представи всичките Ви предимства и ценни качества, необходими в позицията, за която кандидатствате. За да се откроите пред работодателите си, избягвайте многословие, в което липсва ценно съдържание. Бъдете кратки, но уверени и нека всяка дума носи съществена информация за Вас и това, което можете да дадете на фирмата.
5. Мога ли да включа лични проекти в автобиографията си на програмист?
Ако имате портфолио със собствени проекти, Ви насърчаваме да оставите линк към него в раздел „Постижения“.
6. Как да форматирам автобиографията си на програмист?
Използвайте лесен за четене шрифт, като Times New Roman, Calibri или Arial. Подредете информацията в разделите в лесна за четене форма – във вид на кратки подточки. Препоръчваме Ви да изберете някой от многото шаблони в CVMaker, където форматирането и разполагането на информацията върху страницата става много по-лесно.
7. Имам ли нужда от мотивационно писмо с моето CV за програмист?
Разбира се, най-вероятно работодателят ще изиска от Вас мотивационно писмо, което да бъде подадено заедно с Вашата автобиография. Ако не сте сигурни как да го напишете, можете да видите статията Как да съставим добре структурирано мотивационно писмо.